Részletek
„Hahó, emberek! Ne higgyétek, hogy csak nektek lehetnek barátaitok! Nekünk is vannak cimboráink, akikkel mindig számíthatunk egymásra. Például amikor ki kell szedegetni a kullancsokat a másik hátából, vagy szólni, ha jön az oroszlán, hogy megegyen vacsorára, vagy éppen összefogni, hogy elkapjuk az ebédre valót.
Ebből a könyvből megismerhetitek az állati jó cimborákat!” Ez a vicces rajzokkal gazdagon illusztrált könyv különböző állatfajok közötti kapcsolatokból mutat be 35 példát, köztük közeli és távoli barátságokat, továbbá a másikon való élősködést. A pásztorgémek például olykor vízibivalyokon lovagolnak, és miközben a bőrüket tisztogatják, a közelgő veszélyre is figyelmeztetik őket. Az aranysakál gyakran szegődik magányos tigris nyomába, hogy aztán alkalmanként jelezze „barátjának”, ha zsákmányállatot észlel. A tigris elejti a zsákmányt, majd miután végzett az evéssel, átengedi a maradékát a sakálnak. Az illusztrátor szerző mindegyik kapcsolatnak két oldalpárt szentelt. Az elsőn azt mutatja be, hogy milyen mókás dolgokat gondolhatunk az állatokról, ha emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel őket, majd a következő oldalpáron elképzeléseink nagy részét megcáfolva ismerteti a nem kevésbé érdekes tényeket arról, hogy milyen is az állatok kapcsolata valójában.
Ez a kedves könyv remek kiegészítő olvasmány lehet a gyerekek számára, amikor biológiaórán a populációk közötti kölcsönhatásokról (mutualizmusról, kommenzalizmusról és parazitizmusról) tanulnak.